Mělník - Pražská brána i Galerie a café Ve věži

18. ledna 2017 v 17:49 |  ROZHLEDNY
Do města Mělník se vcházelo a vjíždělo dvěma branami. Do dnešních dob se zachovala pouze jedna, ta jihovýchodní, Pražská. Brána s názvem Labská bohužel zanikla.


Pražská brána pochází pravděpodobně z konce 13. století a prošla časem několika přestavbami. Patrně při té nejzápadnější došlo v roce 1536 k renesanční úpravě věže brány, která byla zvýšena o jeden a půl patra. K následujícím dílčím přeměnám došlo především z důvodů požárů v letech 1652 a 1799. Avšak tyto rekonstrukce respektovaly stávající vzhled.


Hradební opevnění města začalo zanikat v průběhu 19. století, přičemž do dnešních dob zůstaly ještě zbytky hradeb s baštou a vodárenskou věží. Obdobný osud mohl potkat i Pražskou bránu, ale naštěstí se tak nestalo. Roku 1836 ji prodali, aby sloužila jako vodojem. Poslední výraznější úpravy byly provedeny v letech 1916 až 1920 a je pod nimi podepsán architekt Kamil Hilbert.


Pozdně gotická Pražská brána má v západní stěně umístěné hodiny, které si lze také včetně mechanismu prohlédnout uvnitř.


Pražská brána se dnes nachází v ulici 5. května a slouží jako galerie umění a stylová kavárna "Galerie a café Ve věži". Přístupná je v otevíracích hodinách kavárny, ale předem je dobré se podívat na internet: http://www.mekuc.cz/stranka/galerie-ve-vezi/kavarna-ve-vezi/.


Nejedná se sice o klasickou rozhlednu, ale z pátého patra věže je zajímavý pohled na město i okolí.


Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na stránkách o turistice:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.