Socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí v Přelouči

26. května 2016 v 12:21 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH
Na západní straně Masarykova náměstí v městečku Přelouč se nachází jedno zajímavé místo. Většinou, když objevím nějakou sochu, tak říkám, že se dívám před sebe. V tomto případě je však nutno obrátit hlavu vzhůru, jelikož socha sv. Jana Nepomuckého se nachází na vysokém podstavci, který je zároveň morovým sloupem. Postaven byl v roce 1704 na uctění památky morové epidemie.


Většina soch i obrazů zobrazují svatého Jana Nepomuckého obdobně, ale občas se některé atributy obměňují. Také v tomto případě jsou rozeznatelné některé z částí kanovnického roucha - kapuce, almuce, rocheta a klerika. Kněz je vyobrazen s biretem na hlavě a v náručí má krucifix, nejvýraznější symbol křesťanství.


To, podle čeho lze sochu Jana Nepomuckého rozpoznat na první pohled, je pět hvězd okolo jeho hlavy. Mají připomínat legendu, podle níž našli rybáři ve Vltavě jeho mrtvé tělo. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových či pět písmen slova TACUI (mlčel jsem). Vedle Panny Marie je sv. Jan Nepomucký jediným světcem, u kterého je svatost označena hvězdami.


Socha Jana Nepomuckého je postavena na kulatém sloupu s vrchní tvarovanou částí. Spodní hranolový podstavec je dvoudílný, zdobený a stojí na dvou stupních.Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:

*
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.