Praha a Limnigraf Na Výtoni

25. března 2016 v 10:02 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH
Při mnohých návštěvách hlavního města jsem registroval jednu zajímavou stavbu, ale nevěděl jsem, k čemu slouží. A tak jsem jednoho použil fotoaparát a doma začal zjišťovat informace.


Budování měřících zařízení v kombinaci se zajímavou architekturou bylo na přelomu 19. a 20. století populární. Tak si lze asi vysvětlit, že si Praha s jedním limnigrafem nevystačila a o několik set metrů od sebe byly postaveny dva.


První se nachází na pražském Rašínově nábřeží nedaleko vyšehradského (smíchovského) železničního mostu. Limnigraf Na Výtoni neboli výtoňský vodočet, jednoduchý mechanismus, ale maličko složitý název pro zapamatování a výslovnost.


Tento zajímavý secesní objekt byl postavený okolo roku 1907 ve tvaru romantické gloriety na čtvercovém půdoryse doplněném sloupovím loubím. Objekt je zastřešen měděnou kopulí zakončenou korunou s korouhvičkou ve tvaru psí hlavy, která ukazuje směr větru.


V roce 2003 byl limnigraf opraven a znovu zprovozněn a tak se velká černá ručička může posouvat od jednoho dílku k druhému. Na velkém ciferníku, udávajícím aktuální stav vody, jsou čísla od nuly do pěti. Nad ním jsou osazeny hodiny a tak se můžeme kromě stavu vody, směru větru dozvědět i přesný čas.


V objektu je umístěn limnigraf, přístroj sloužící k odčítání a zaznamenávání aktuální výšky hladiny řeky Vltavy. Odborník i náhodný kolemjdoucí tak pozná, že stoupá voda.


Uvnitř stavby vykresluje inkoustový hrot na válec ovinutý papírem aktuální hodnotu průtoku vody ve Vltavě, na jejíž hladině je plovák. O bezchybný chod zařízení se stará hodinový strojek.


Druhý Limnigraf se nachází u Anežského kláštera. Také on byl postaven jako gloriet. Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.