Pomník 1. dopravní nehody blízko obcí Dolní Jirčany a Horní Jirčany na silnici č. 603

13. srpna 2015 v 9:42 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH

Tento zajímavý pomník se nachází jižně od Prahy na silnici č. 603, mezi kruhovým objezdem a benzínovou pumpou. Když se jede od dálnice (Pražský obchvat - sjezd 82), tak je to po pravé straně.


Pomníček připomíná událost ze dne 22. prosince roku 1706, kdy se zde stala tragická nehoda kočáru, při níž zahynula baronka Maxmiliána Asterlová, která cestovala z Vídně do Prahy. O dva roky později nechali na tomto místě její manžel a zeť postavit pomník.


Pomník byl postaven jako štíhlý, mírně zaoblený trojboký kamenný jehlan, jehož celková výška včetně soklu je asi sedm metrů. Zajímavostí je, že by se mělo jednat o první pomník u nás a možná i na světě postavený oběti dopravní nehody.


Na soklu je na jedné straně barokní reliéf s latinským nápisem a vyobrazením převráceného kočáru. Mělo by to zachycovat situaci, kdy se kočár převrátil, baronka z něho vypadla a zahynula pod jeho koly. Zda dostal kočár smyk nebo se koně splašili, to se asi již dnes přesně neví.


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 NaTyy | Web | 13. srpna 2015 v 9:54 | Reagovat

zajímavý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.