Město Vlašim – Muzeum Podblanicka a vyhlídková zámecká věž

27. srpna 2015 v 8:13 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH

Vlašim je město v okrese Benešov, ve Středočeském kraji, asi 20 km jihovýchodně od Benešova a 40 km severně od Tábora. Žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. První písemná zmínka o městě, respektive o zdejším hradu pochází z roku 1318, kdy zde založil na místě někdejšího hradiště Hynek z Vlašimi tvrz, jejímž hlavním úkolem byla ochrana brodu přes řeku Blanici. O vlastním městečku je poprvé zmiňováno v roce 1320, jak to sdělil papež Pius XII. během svatořečení Anežky České.
Ve Vlašimi je mnoho zajímavých míst k návštěvě. Mě především uchvátil zdejší nádherný zámecký park, který jsem si nejprve pečlivě prošel a poté jsem se na něho podíval z vyhlídkové věže. Rozhled je přiměřený výšce stavby, okolním budovám a přírodě. V muzeu jsem se pak dozvěděl zajímavé informace o zdejším kraji.


V areálu muzea se nachází také infocentrum. Zde návštěvníkům poskytne ochotný personál potřebné informace, množství turistických razítek i reklamních předmětů a nabídne společnou vstupenku do paraZOO, Muzea Podblanicka, na prohlídkový okruh zámecký parkem a kávu nebo čaj v Rodinné cukrárně ve Vlašimi. Avšak překvapivě mi nebyli schopni říct nic o vyhlídkové věži.


V muzeu jsou tři stálé expozice. Jednak je to "Zámecké parky a historie zámku ve Vlašimi", která seznamuje s vývojem přírodně krajinářského parku ve Vlašimi. Já osobně jsem vice času strávil ve vlastním parku a musím říct, že pak se ty informace v muzeu podstatně lépe vstřebávají. Další výstava se jmenuje "Zrcadlo minulosti". Navazuje na vlastivědnou expozici a představuje průřez bohatým sbírkovým fondem muzea. Další prostory s názvem "S přesnou muškou" vznikly ve spolupráci s firmou Sellier a Bellot a.s. a Vojenským historickým ústavem Praha.


Prohlídka zámecké věže je spojena s návštěvou muzea. Od toho se také odvíjí otvírací doba a výše vstupného. Na tyto i další zajímavé a potřebné informace je dobré se podívat na internet:http://www.muzeumpodblanicka.cz/.


Když přijede člověk do Vlašimi autem, tak není problém ve městě zaparkovat. Kdo nevlastní tento dopravní prostředek, může do města přicestovat vlakem nebo autobusem.


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila: 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.