Muzeum moderního umění - Guggenheimovo muzeum ve městě Bilbao

18. ledna 2015 v 17:30

Moderní části města Bilbao, největšího a hlavního města v provincii Baskicko, dominuje již přes deset let jedna světoznámá budova. Cesta z centra nebo z autobusového nádraží vede až k řece Nervión, kde se nachází nepřehlédnutelný objekt Guggenheimova muzea (Guggenheim Museum Bilbao) od architekta Franka Gehryho. New York má sochu Svobody, Paříž Eiffelovku a španělské či baskické Bilbao má od roku 1997 toto mistrovské dílo. Rázem se z průmyslového, pro turisty moc nezajímavého severošpanělského přístavního města, stalo jedno z nenavštěvovanějších měst země za Pyrenejemi.


Nejprve každého návštěvníka upoutá "štěně", jehož autorem je americký výtvarník Jeff Koons. Je to úžasná, 13 metrů vysoká socha, pokrytá květinami, uvnitř které je vestavěný zavlažovací systém. Dalším objektem, který zaujme každého, je obří pavouk s názvem Maman (Maminka) od francouzské umělkyně Louise Bourgeois.


Já jsem měl málo času, a tudíž jsem si z interiéru objektu prohlédnul pouze ohromné atrium, které je svou výškou 55 metrů srdcem celého muzea. Prohlížel jsem si budovu muzea především zvenčí a tiše jsem žasnul nad neskutečnou fantazií architekta a obdivoval množství barev, které se odráží od titanového obkladu, vápencového zdiva a skla.


Krásné pohledy na tento architektonický skvost, kterým Guggenheimovo muzeum bezesporu je, se také nabízejí z mostu Puente de la Salve. Ve vodách řeky se odráží stříbřitý lesk této dechberoucí stavby. Na jedné straně mostu je věž, která má připomínat plachtu, a na druhé straně se nacházejí ostatní budovy Guggenheimova muzea, které navozují představu lodě.


V případě návštěvy vnitřních expozic je potřeba si pro toto vyhradit dost času. Je zde stálá sbírka muzea zahrnující umělecká díla významných umělců druhé poloviny 20. století, mj. Andyho Warhola, Rosenquista, Rauschenberga, de Kooninga, Antoni Tàpiese a dalších. Kromě toho jsou zde pravidelně pořádány výstavy španělských i zahraničních umělců, jejichž přehled je možno najít na internetových stránkách ( www.guggenheim-bilbao.es).


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila:


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Leiko | Web | 26. ledna 2015 v 22:26 | Reagovat

Pěkné fotky. Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších realizací od Franka Gehryho. Líbí se mi jak krásně zapadla do centra Bilbao a úžasně jej oživila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.