Poběžovice – smírčí kříž u zámku

17. listopadu 2014 v 12:13 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH

Poběžovice jsou sice menší, ale zcela určitě zajímavé město nacházející se asi 15 kilometrů severozápadně od Domažlic. Poběžovický zámek, jedna ze zdejších dominant, stojí na mírné vyvýšenině nedaleko středu města. Bohužel jeho technický stav nedovoluje až na výjimky jeho návštěvu. Určitě by se však měl člověk zajít podívat k zámku, když do města zavítá. My jsme tak učinili a mimo jiné jsme tam jeden zajímavý kámen objevili.

O jednom květnovém víkendu v roce 2009 oslavovali v Poběžovicích patrona svého města, svatého Jana Nepomuckého. Se spřátelenou německou obcí Schönsee uspořádali Česko - bavorské slavnosti, které se odehrály na nádvoří infocentra. Zde byl také slavnostně odhalen smírčí kříž.

Původně stával v otovském lese u Ohništovic. Avšak jednoho dne byl vytržen ze země a odvezen do Domažlic. Zde ho chtěl zloděj ve starožitnictví prodat. Naštěstí majitel obchodu byl poctivý a tak se kříž do Poběžovic vrátil. Aby ho znovu nepotkal stejný osud, byl umístěn u poběžovického zámku.

Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.