Kostel Panny Marie Vítězné – Pražské jezulátko

18. listopadu 2014 v 17:58 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH

V jedné z nejstarších částí historického centra Prahy, na Malé Straně v Karmelitské ulici, stojí jeden zajímavý objekt. Kostel byl postaven v letech 1611-1613. Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 jej získal Řád bosých karmelitánů, kteří kostel dne 8. září 1624 zasvětili Panně Marii Vítězné a sv. Antonínu Paduánskému.


Kostel je významnou, zčásti renesanční, zčásti raně barokní sálovou stavbou římského typu. Mělo by se jednat o nejstarší barokní církevní stavbu v Praze. Ke kostelu přiléhá na jižní straně rozsáhlý klášter a zajímavý je celkový pohled ze zahrad pod Petřínem. Také interiér nabízí hodnotný mobiliář pocházející většinou ze 17. století. Světovou proslulost však získal především díky sošce Pražského Jezulátka. Bosí karmelitáni ji získali darem v roce 1628 od šlechtičny Polyxeny z Lobkovic, která ji dostala od své matky, španělské vévodkyně Marie Manrique de Lara. Polyxena z Lobkovic tímto darem naplnila přání zdejších karmelitánů mít ve svém klášteře sošku či jiné zobrazení Dítěte Ježíše.


Díky této vzácné voskové sošce se stal zdejší kostel vyhledávaným poutním místem věřících z celého světa a jedním z hlavních poutních míst pražské arcidiecéze. Ročně sem připutují až dva miliony poutníků nejen z blízkých evropských zemí, ale i ze vzdálenějšího Irska, Španělska, Filipín, zemí Latinské Ameriky, Indie či Afriky. Pražské Jezulátko je nejvíce uctívanou soškou malého Ježíška na celém světě.


Soška Pražského Jezulátka je vysoká 47 centimetrů a její povrch je vymodelován z barevného vosku. Z hlediska umělecko-historického jde o objekt velmi vzácný, dokládající určitou formu tehdejší kultury ve Španělsku. Socha Pražského Jezulátka je oblékána do šatů podle barvy příslušného liturgického období. Celý šatník Jezulátka čítá kolem sto kusů šatiček, které přinášeli ctitelé Dítěte Ježíše jako dar a poděkování za vyslyšení proseb. Mezi nejvzácnější patří šatičky, které daroval císař Ferdinand II. či šaty připravené pro sošku malého Ježíška císařovnou Marií Terezií. Šatník Pražského Jezulátka je kulturní památkou České republiky.


V mnoha částech světa mají kopie nebo kultovní místo této malé sošky. Někteří lidé ve zdejším kostele prosí malého Ježíše o uzdravení nebo pomoc, jiní s důvěrou očekávají narození dítěte. Mnozí se vrací, aby Pražskému Jezulátku poděkovali za dobrodiní, kterých se jim díky modlitbám dostalo.


V prostoru kostela lze také navštívit muzeum šatiček Pražského Jezulátka a vzácných sakrálních předmětů. Dále je zde umístěn obchod s upomínkovými předměty a publikacemi.


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.