Romantická zřícenina hradu Gutštejn

6. června 2014 v 10:04 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH
V okolí městečka Konstantinovy Lázně se nachází několik zřícenin hradů, mezi nimiž má nezanedbatelné místo Gutštejn. Říká se, že se jedná o jednu z nejromantičtějších hradních zřícenin u nás. Po jeho návštěvě s tímto tvrzením souhlasíme. Právem náleží k nejatraktivnějším turistickým cílům v této oblasti.


Zřícenina hradu Gutštejn, který byl založen patrně na přelomu 13. a 14. století, stojí na zalesněné výšině, na konci nevysokého ostrohu nad údolím potoka Hadovky. Počátky hradu jsou sice nejisté, ale ví se, že ve své době se stal sídlem mocného rodu Gutštejnských. Jedno přesné datum, které se týká hradu, je známo. Roku 1422 byl hrad obléhán husitským vojskem vedeným Janem Žižkou. Katastrofální důsledky to ale pro hrad nemělo, jelikož ještě po této době byly prováděny nějaké stavební úpravy. Patrně ke konci 15. století nebo na přelomu století dalšího přestal Gutštejn majitelům asi vyhovovat a odstěhovali se. Od této doby se moc zpráv o hradu nedochovalo. Po polovině 16. století se již uvádí jako pustý. Touto svojí nedlouhou historií se hrad Gutštejn řadí k nemnoha šlechtickým sídlům u nás, která se po dobu své existence nacházela v rukou jediného majitele.


Dvojdílná dispozice původního hradu měla orientaci severovýchod - jihozápad. Dominantní a patrně také nejstarší částí hradního areálu je 25 metrů vysoká hranolová věž, která byla do své finální podoby dokončena později. Každý návštěvník si určitě všimne, že hranolová věž má zajímavě zaoblená nároží. Vypadá to, že se při stavbě hradu nemohli do poslední chvíle rozhodnout mezi kulatou a hranatou věží. Údajně jsou u nás pouze dva hrady (druhý je Libštejn), které mají takovouto zvláštní věž.


Hrad byl postaven na přibližně lichoběžníkovém půdoryse. Návštěvník Gutštejna může kromě obvodové zdi vnitřního hradu rozeznat také zbytky severního a jižního hradního paláce. V předhradí, z něhož zbyly pouze skalnaté bariéry, je vidět jistá místnost, asi malý sklípek vytesaný do skály. Více se toho z této části nedochovalo. Poté, co přestal být hrad užíván, posloužil patrně kámen jako stavební materiál.


Zajímavý pohled je z prostoru hradu na okolní neporušenou a členitou krajinu. Krásné lesy, famózní údolí potoka Hadovka a většinou klid. Gutštejn byl legendárním hradem trampů i romantických poutníků. Také dnes lze pod hradem u potoka objevit stany.Zřícenina hradu zaujala i filmaře. Natáčela se tady pohádka "Z pekla štěstí 2" nebo "O uloupené divožence".


Tato malebná hradní zřícenina je volně a myslím, že i celkem bezproblémově přístupná. My jsme přijeli autem z Konstantinových Lázní přes Okrouhlé Hradiště do místa Daňkov. Zde je možnost zaparkovat a ve stánku si koupit drobné občerstvení. Následuje příjemný výlet dlouhý asi půl kilometru, který vede skoro po rovině, což by člověk asi neočekával. Lokálkou se lze dopravit po místní železnici do zastávky Strahov, odkud je to k hradu přibližně 3 km po červené turistické cestě.


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila: http://www.turistika.cz/turiste/prispevky/userId/38986/typPrispevku/mista
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.