Tyršův most v Litoměřicích – soutok Ohře a Labe

12. února 2014 v 8:49 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH
V Litoměřicích lze pozorovat a prohlížet si mnoho zajímavostí. Například řeku. Ony jsou to vlastně řeky dvě. Ohře zde totiž po své úctyhodné 316 kilometrové pouti končí své účinkování ve vlnách Labe. Z Tyršova mostu, který převádí dopravu ze středních do severních Čech, je soutok Ohře a Labe dobře vidět. Donedávna tudy také jezdila většina řidičů, ale od roku 2009 se část dopravy přesunula na nově vybudovaný most Generála Chábery.


Tyršův most byl vystavěn v letech 1906 až 1910 v délce 400 metrů. Je tvořen osmi mostními poli. Klasickou příhradovou ocelovou konstrukci je možné si prohlédnout, když člověk sejde na pravém břehu Labe na Střelecký ostrov, který je jedním ze dvou větších Labských ostrovů v Litoměřicích.


Střelecký ostrov je také nejbližším místem na pravém břehu Labe odkud je vidět soutok řek, jehož nadmořská výška činí 143 metrů. Po Vltavě je Ohře v Čechách druhým největším levostranným přítokem Labe. Průměrný průtok řeky u jejího ústí je 38 krychlových metrů za sekundu. Když si představí člověk to množství, tak je jasné, že se jedná o nesmírnou sílu. Ale i přesto je řeka Ohře při vší úctě k ní, pouze menším přítokem do velké evropské řeky Labe. A je to vidět i při pohledu z mostu.


Soutok Labe s Ohří uzavírá širou a úrodnou oblast zvanou Polabí. Končí jedna část putování Labe, jelikož se řeka za Lovosicemi noří do hlubokého kaňonu zvaného Česká brána neboli Porta Bohemica. Jako většina soutoků řek také tento se za uplynulá staletí měnil. Řeky se krajinou pohybovaly, jak uznali za vhodné. Vznikali ostrovy a nová ramena, starší koryta se zanášela. I dnes se vlastně jedná o dva přítoky řeky Ohře. Asi jeden a půl kilometru zpět se totiž do Labe vlévá Stará Ohře, která se odpojuje z hlavního toku před Terezínem. Z těchto míst je také možno doputovat k místu vlastního soutoku.


Poznat dokonale soutok, není tak jednoduché. Člověk si musí najít ty nejlepší, nejlépe nerušené výhledy na obě řeky. Poté by se měl chvíli podél toků procházet či tady pobývat a objevovat vyšlapané cesty i zarostlá zákoutí. A v neposlední řadě je potřeba se vody dotknout, vykoupat se v ní a sbírat kamínky. Soutok, ne jenom tento, je prostě magické místo. Člověk ho pozorujíc, klade si otázku, zda voda v řece směřuje odněkud nebo někam. V případě Ohře je to jasné, je možné se dívat pouze k jejímu pramenu. S řekou Labe je to složitější nebo také zajímavější. Můžeme hledět do minulosti, na východ, kde řeka v Krkonoších pramení nebo pomyslně putovat s jejími vodami do budoucnosti směrem severozápadním, kde Labe ústí do Severního moře.Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila: http://www.turistika.cz/turiste/prispevky/userId/38986/typPrispevku/mista.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petr Jiras | E-mail | 1. května 2014 v 20:57 | Reagovat

Hezký blog. Děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.