Adršpašsko-teplické skalní město

15. února 2014 v 12:23 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH
Oblast severně od města Náchod by někdo mohl při pohledu z dálky ještě přičlenit k východním Krkonoším či jejich podhůří, ale když sem zavítá, zjistí, že se jedná o unikátní krajinu, kde se na malé ploše tyčí množství špičatých pískovcových skalisek. Také my jsme se jednoho dne rozhodli objevit toto nádherné místo, kde se občas člověku tají dech. Je sice známé jako oblast pro turisty a horolezce, ale dle mého názoru má svoji zajímavost a kouzlo i pro obyčejné "nesportovce".


Adršpašsko-teplické skalní město je největší národní přírodní rezervací v České republice. Vyhlášena byla již v roce 1933 k ochraně zachovalých celků skalních měst a je vymezena přibližně obcemi Adršpach, Teplice nad Metují a Skály. Oběma skalními městy vedou značené turistické okruhy s informačními tabulemi věnovanými přírodě, historii, objevování skal, turistice a horolezectví. Je však potřeba počítat se zaplacením vstupného, jelikož kochání se těmito krásnými scenerie není zadarmo. Dospělý zaplatí 70 Kč, děti, studenti, důchodci polovic. Rodinné vstupné je za 170,- Kč. V zimním období je vstupné snížené.


Jedná se vlastně o dvě izolované skupiny skal, skalní města Adršpašské a Teplické, které jsou nejmohutnější a nejsložitější v Česku. Od sebe jsou oddělené Vlčí roklí. Toulky tímto půvabným a svým způsobem jedinečným místem si lze zpříjemnit v bývalé pískovně, kde je možno si odpočinout nebo naopak si protáhnout tělo při projížďce na pramici.


Při návštěvě tohoto malebného koutu se člověk prochází rozsáhlým labyrintem skal, hlubokými a chladnými soutěskami či skalními rozsedlinami. Odměnou jsou mu také úžasné výhledy z vrcholků kopců a skalních srázů. Jedna z cest končí u Malého vodopádu, odkud začíná po úzkých schodech stoupání k Velkému vodopádu. Ve skalních bludištích může návštěvník chodit celé hodiny, dokud ho od neustálého zaklánění nebude bolet za krkem. Hlava otočená vzhůru to je věc, která je potřeba, jelikož výška některých skalních masivů přesahuje i devadesát metrů. S obdivem tak vzhlížím k magickým skalkám, které vyrostly nahoru do nebes. Možná tyto velikáni nejsou úplně na nebesích, nýbrž o kousek níž. Ale ono je to jedno, na výšce nezáleží. Zajímavé věci lze v této skalní krajině zvláštní krásy spatřit i kousek nad zemí.


Hlavně nespěchat. Jedná se totiž o místo, které není radno proběhnout. Kdykoliv se člověk zastaví, tak se může kochat a objevovat krásu i tam, kde by ji nečekal. Rozmanitost skalních forem je úchvatná. A jestli má navíc dobrou představivost, tak se mu patrně návštěva tohoto místa protáhne. Co skála, to nějaké podobenství, každé skalisko připomíná něco jiného. A tak se není co divit, že si je lidé pojmenovali, většinou pohádkově. Mezi nejznámější skalní útvary patří Milenci, Starosta, Starostová, Cukrová homole, Džbán, Rytířská přilbice nebo Čertův most. Další bezejmenné či méně známé skalní útvary si lidé pojmenovávají podle toho, jak to právě vidí a odkud se dívají.


Myslím, že není složité najít Genius loci tohoto mísa. Kdo Adršpašsko-teplické skalní město jednou navštíví, určitě se bude chtít někdy vrátit. V hlavní turistické sezóně tady však bývá hodně lidiček a člověk tudíž těžko hledá klidnou krajinu s tichou tváří. I přesto si myslím, že je dobré Adršpašské a Teplické skalní město spatřit na vlastní oči. Pouze bych doporučoval návštěvu v termínu, který neláká nadměrné množství lidí. Jestli však takový existuje?


Je zajímavé, že například skalní útvary v řecké Meteoře byly již v roce 1988 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO a jezdí je obdivovat lidé z blízka i daleka, ale Adršpašské a Teplické skalní město zatím svět neobjevil. Možná je to pro nás dobře. Skály a kláštery v Meteoře jsou určitě úžasné, byl jsem se tam podívat, ale zabloudit se tam nedá.Není divu, že tato kouzelná krajina zaujala také filmaře. Natáčeli zde některé záběry z pohádek Princ a Večernice (1978), Třetí princ (1982), Z pekla štěstí 2 (2001) nebo z fantasy filmu Letopisy Narnie (2005).


Na přesné informace ohledně otevírací doby (především v mimosezóně) je dobré se podívat na internet: http://www.skalyadrspach.cz/skalnimesto/provoz_skal.html.


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila: http://www.turistika.cz/turiste/prispevky/userId/38986/typPrispevku/mista.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.