ZAJÍMAVÉ IKONY KRÁSNÉ ČESKÉ KRAJINY

12. prosince 2013 v 11:29
Jezuitský učenec Bohuslav Balbín přirovnává Čechy k obrovskému amfiteátru, jehož zdi a nejvyšší sedadla tvoří hraniční hory a kopce. Z hlediska současného je to velice aktuální pohled, kdy politici uprostřed divadla (v Praze) hrají na jevišti nehezkou a smutnou tragikomedii a zbývající část země tomu musí z hlediště přihlížet.

Ale tak to zcela jistě tento velký učenec, zeměpisec a literát nemyslel. Chtěl upozornit jako nesmírně bystrý pozorovatel na krásu a rozmanitost zdejší krajiny. A to je myslím věc více než potřebná i v dnešní přemodernizované době, kdy mnoho lidí již není schopno si všímat kouzla věcí obyčejných či vnímat a všímat si krajinné symboliky. Krajina je vlastně jako kouzelný palimpsest neboli několikráte přepsaný pergamen. A záleží jenom na každém, jaký text krajiny je schopen objevit a přečíst.

Symbolem Krásného Česka pro mne nejsou pouze ty nejznámější a podle různých statistik nejkrásnější místa (Karlštejn, Říp, apod.), nýbrž nacházím v cestování, toulání se i putování především radost, pohodu, poznání, protažení těla a pozorování krásy věcí okolních. Prostě jsem hladový po cestování s nebezpečnou chutí po poznávání světa. Stačí nespěchat, zastavit se, kochat se a člověk objeví krásu i tam, kde by ji nečekal.

Všechna místa, která zde uvádím, jsem osobně navštívil a jelikož mne zaujala, tak bych cestu k nim chtěl doporučit.

Čechy

Morava 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.