Tři křížky v CHKO Slavkovský les

18. prosince 2013 v 15:33 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH
Nedaleko obce Prameny v CHKO Slavkovský les jsou na nápadné kamenné vyvýšenině v nadmořské výšce 817 metrů vidět tři zajímavé kříže. Nevelké skále, kde se nacházejí, se kdysi říkalo "am Stoinl". Místní obyvatelé byly údajně velmi zbožní a z toho důvodu patrně také nechali postavit tyto kříže v roce 1849.Kříže stojí na kamenných čtvercových soklech, přičemž prostřední je větší a dva krajní o něco menší. Prostřední kříž měl na sobě připevněnou desku, kde se text nacházel. Bohužel deska se nedochovala. Částečně čitelný text se zachoval na levém kříži, kde lze číst na prvním řádku: "Zur Ehre Gottes" (Ke slávě Boha) a na posledním řádku: "Dionys u. Ive Hahn". Nejvíce zachovalý nápis je pravém kříži: "Zur Ehre Gottes das auf die Curhilfe der vierzehn Notthelfer Heil wiederholen Gottdanke. Hans u. Anna Hahn aus Sangerberg 1849" (Ke slávě Boha, který lázeňskou léčbou společně se čtrnácti pomocníky v nouzi pomohli k uzdravení, opakujeme děkujeme ti Bože. Hans a Anna Hahnovi ze Sangerbergu 1849).


Prostřední a levý kříž jsou kamenné a původní. Pravý kříž byl poškozen a místo něj byl vztyčen dřevěný.


V okolí skalky rostou vzácné druhy rostlin. Nedaleko se nachází obdobná místa - Pluhův bor, Vlček a Dominova skalka, na jejichž území se nalézá největší hadcové území v Čechách. Při trošce štěstí a s přiměřenými botanickými znalostmi tady může člověk najít vřesovec pleťový (Erica herbacea), prhu horskou (Arnica montana), zimostrázek nízký (Polygaloides chamaebuxus), sleziník hadcový (Asplenium cuneifolium), sleziník nepravý (Asplenium adulterinum), vratičku měsíční (Botrychium lunaria) rožec kuřičkolistý (Cerastium alsinifolium), nebo kriticky ohrožený svízel sudetský (Galium sudeticum).


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila: http://www.turistika.cz/turiste/prispevky/userId/38986/typPrispevku/mista


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.