Dačice – kostka cukru

12. prosince 2013 v 18:22 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH
Při putování po jižních Čechách jsme také zavítali do města Dačice. Když jsem viděl poprvé tento nápis na ukazateli směru, tak jsem si okamžitě vzpomenul na kostku cukru. A začalo hledání, které naštěstí nebylo složité. Připomínku sladkého vynálezu, žulový pomníček kostky cukru, jsme našli na náměstí vedle kostela. Byl zde postaven v roce 1983 jako upomínku toho, že první kostka cukru na světě byla vyrobena právě v Dačicích.


První kostku cukru vyrobil Jakub Kryštof Rad - ředitel rafinerie v Dačicích. Francouzské přísloví "cherchez la femme" znamená ve volném překladu "za vším hledej ženu". I za vznikem první kostky cukru musíme hledat ženu. Paní Juliana Radová se totiž jednou při porcování homole cukru poranila. Přišla se zavázaným prstem za manželem a říkala: "No, podívej se, jak to vypadá! Já jsem se takhle zranila! Musíš s tím něco udělat a vymyslet něco menšího." A tak ředitel Rad přemýšlel, jaké kousky cukru a jakým stylem vyrobit. A po čase se zrodil jeho vynález v podobě lisu na kostky cukru. Radův vynález odstranil obtížné a nepříjemné sekání a štípání cukru z homolí a první kostky cukru byly na světě. Vynález spatřil světlo světa v roce 1841, ale trvalo ještě několik měsíců, než se kostkový cukr začal sériově vyrábět a než jeho vynálezce získal na tuto výrobu privilegium. Poté se z Dačic kostky cukru dodávaly třeba také do Vídně pod názvem "čajový cukr".


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila: http://www.turistika.cz/turiste/prispevky/userId/38986/typPrispevku/mista


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.