Rozhledna Varhošť

17. srpna 2013 v 16:41 |  ROZHLEDNY

Rozhledna VarhošťZalesněný čedičový vrch Varhošť leží ve východní části Českého středohoří na pravém břehu Labe asi 8 kilometrů od Litoměřic. Na vrcholu kopce, který se nachází v nadmořské výšce 639 metrů, stojí od roku 1973 železná kruhová rozhledna. Dvě předchozí byly dřevěné a časem dosloužily. První rozhlednu zde vybudovali turisté z litoměřického Spolku pro České středohoří již na konci 19. století.


Ta stávající je ocelová se třemi vyhlídkovými plošinami. Její hmotnost činí 13 tun a výška 12 metrů. Její osazení na kamennou podstavu zajišťoval vrtulník. Rozhledna byla slavnostně otevřena 22. září 1973. Cedule u vstupu oznamuje, že rozhledna prošla roku 2003 částečnou rekonstrukcí.


Nejbližší autobusová a vlaková zastávka bude patrně v obci Sebuzín, odkud je možno se vydat k rozhledně po značených cestách. Nejprve po zelené k rozcestí pod Varhoštěm a dále na vrchol po žluté. Já jsem zvolil jízdu automobilem do sedla pod Varhoštěm, kde je parkoviště. Odtud jsem se vydal pěšky na vrchol. Stoupání mi trvalo asi 15 minut. Záleží na rychlosti chůze.


V současné době je rozhledna veřejnosti celoročně volně přístupná bez placení vstupného. A stojí to za to, ji navštívit. Po vyšlápnutí 69 ocelových schodů se nabízí člověku úžasné výhledy do Českého středohoří, údajně lze odtud zahlédnout zákruty řeky Labe až na osmi různých místech. Já to ale nepočítal. Já jsem se kochal. Vidět je snad vše, na co si člověk vzpomene - Říp, Lovoš, Milešovku, Hazmburk, dohlédnout lze i na Krušné hory.Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila: http://www.turistika.cz/turiste/prispevky/userId/38986/typPrispevku/mista.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.