Stará benzinová pumpa

25. března 2013 v 15:18 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH

Místo, které bych chtěl doporučit k návštěvě, bude na první pohled vypadat divně. Ale když si přečtete níže uvedené, tak se tam možná nakonec podíváte.Benzinová pumpa na okraji Prahy, v ulici Na Radosti je stavbou z doby první republiky. Jejím autorem je známý český architekt a představitel art deco a funkcionalistické architektury Ladislav Machoň. Nejedná se o žádnou ohromující stavbu. Benzínovou pumpu tvořil obyčejný prodejní kiosek. Plochá střecha, která přesahovala nad výdejní stojany, je podepřena jedním sloupem. Víc tady nebylo. V roce 1936, kdy byla pumpa postavena, ani nic dalšího potřeba nebylo. Dnes už zde stojany nejsou a benzin tady nenatankujeme. Objekt je bohužel zdevastován a vzhledem k nepořádku uvnitř i v okolí taktéž nevzhledný. Ale přesto se jedná o místo zajímavé. Třeba tím, že pumpa tu stojí již pětasedmdesát let. Za první republiky se tu čerpal benzin, nyní by milovníkům architektury udělalo radost, kdyby v ulici Na Radosti byl tento objekt opraven a vznikl krásný objekt drobné architektury nebo malé muzeum benzínu. Mnozí lidé již nepamatují, jak vypadaly dříve benzínové stanice.Nevím kolik ještě takovýchto benzínových pomníků existuje, osobně jsem jich mnoho neviděl. Další zajímavostí je, že benzínová pumpa dnes vlastně stojí v protisměru. Je to připomínka doby první republiky, kdy se jezdilo vlevo. Pouze však tři roky, od 16. března 1939 se ke stojanům začalo přijíždět z druhé strany.


Myslím, že stojí za porovnání vzhled dnešních velkých objektů čerpacích stanic a tohoto architektonického skvostu. A kdybyste se tam přece jenom vydali, tak benzínová pumpa se nachází v ulici Na Radosti, přibližně 200 metrů za železničním přejezdem a železničním mostem po levé straně při cestě z Prahy.


Tento článek jsem uveřejnil také na stránkách o turistice, kde jsou vyprávění o některých navštívených místech a cestách, která se zatím na mém blogu neobjevila: http://www.turistika.cz/turiste/prispevky/userId/38986/typPrispevku/mista.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.