KAMENNÉ A JINÉ KŘÍŽE

23. ledna 2013 v 14:48 |  CESTOVÁNÍ PO ČESKÝCH ZEMÍCH

V každé společnosti mají svůj význam určité symboly, přičemž mnoho záleží na jejich výtvarném pojednání. Mne při cestování zaujal prastarý symbol kříže v jeho různých obměnách a ztvárnění. Různě vyvedené kříže mají podobný význam u většiny národů světa v prvopočátku jejich historie. Znázorňují čtvero světových stran a projev touhy vládnout nad nimi, nad zemí i nad lidstvem.KAMENNÉ KŘÍŽE

Křížové kameny, jež byly zhotoveny z jednoho kusu, jsou většinou nazývané smírčími kříži. Každý je jiný a jeho specifické ztvárnění vypovídá o rozdílné řemeslné dovednosti tvůrce. Některé jsou také doplněny obrazcem kříže, letopočtem či jiným nápisem nebo zobrazením. Při toulkách po zemích Českých se lze setkat s křížovým kamenem, kamenným křížem či kruhovou stélou.
Většina smírčích křížů je tichou připomínkou nějakého neštěstí, často vraždy nebo zabití. Ve středověké době totiž existovalo něco, čemu by se dnes řeklo mimosoudní vyrovnání. Člověk, který ublížil, často vrah, musel nechat sloužit mši, vykonat nějakou službu, předat peníze či jinak hmotně vyjádřit svou vinu. A jedním ze způsobů, jak přiznat svou vinu, byla vlastnoruční výroba a umístění kamenného kříže.U mnoha kamenných křížů není znám jejich původ, doba ani důvod vzniku. Odborníci se domnívají, že mnohé z nich jsou třeba ještě pod zemí a čekají na své znovuobjevení. Některé kamenné kříže dokonce cestují. Když v minulosti něčemu nebo někomu překážely, tak byly přemísťovány. V poslední době lze objevit některé kamenné kříže na soukromých pozemcích a zahradách. Většinou se nejedná o původní místo a často je tam lidé umístili nelegálně a tím i bohužel zničili zajímavé historické důkazy.


KŘÍŽE DŘEVĚNÉ ČI KOVOVÉ
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.