PUTOVÁNÍ PO OSTROVĚ TENERIFE - BŘEZEN 2005 - III.část

15. listopadu 2009 v 19:00 |  PUTOVÁNÍ PO SVĚTĚ

Středa 9. března 2005

Meteorologické údaje v 7 hodin (Cabezo del Tejo)
Nadmořská výška...750 m.n.m.
Teplota+ 8 °C

V sedm hodin vstáváme, balíme věci a o půl hodiny později odcházíme. Nejprve strmě do kopce a potom mírně zvlněným terénem po hřebenové cestě mlžným pralesem, která patří právem k jedné z nejkrásnějších cest na ostrově. Ožil jsem. Vypadá to tady jako ve skutečném pralese v Jižní Americe. Ve zdejších lesích obdivujeme vzácnou flóru, jíž vévodí převeliké kapradiny. Vzhledem k neustále vlhkému vzduchu jsou zdejší porosty nesmírně husté, zelené a svěží. Občas mezi pokroucené stromy, které jsou porostlé mechy, lišejníky a popínavými rostlinami, zavítají mlhavé cáry pasátových mraků, mlhy a vodních par a do toho prosvítají paprsky slunce a my si připadáme v tomto království stínů a přítmí jako v říši pohádek. Od osmi hodin a čtyřicetipěti minut je přestávka na odpočívadle Parque Forestal (nápis La Ensillada), které se nachází pod vrcholkem Chinobre. Zde je možnost grilování a spaní bez přístřešku. Také je tady pramen s vodou, kterou ochutnáváme a stáčíme do lahve. Pitnost vody ověřujeme u mladého německého páru, který v lese přes silnici nocoval ve stanu a do auta ukládá asi deset lahví vody.Meteorologické údaje v 9 hodin a 30 minut (Parque Forestal)
Nadmořská výška...800 m.n.m.
Teplota+ 9 °C

Na silnici je sice autobusová zastávka busu č. 247, ale to není nic pro nás, jelikož my v devět hodin a čtyřicetpět minut pokračujeme chvíli po silnici a poté zase do lesa. Cesta vede severním svahem hlavního hřebene a nás vítají obrovské kapradiny a další překrásná flóra, která opět vytváří dojem tropického pralesa. Studujeme a fotografujeme také dva druhy "pampelišky", na dřevěném stonku i bez něho. Poslední půl hodiny cesty jdeme po silnici, kde si prohlížíme na skalkách kanárské ještěrky, další z typických zástupců tenerifské fauny. V jedenáct hodin a deset minut přicházíme do místa El Bailadero. Autobus je sice již přistaven, ale řidiče není vidět a tak se rozhlížíme po kraji a posloucháme. Název obce totiž údajně pochází od "baladero", což volně přeloženo zní "místo, kde se ozývá bečení ovcí, bučení krav a mečení koz". Do odjezdu autobusu zbývá dvacet minut a tak jdeme prozkoumat místní restaurant. Hospoda vyvolává vzpomínky na klasickou "československou čtvrtou cenovou skupinu" s umělými ubrusy a nálevním pultem. Dáváme si zde jedno lahvové pivko a v jedenáct hodin a třicet minut odjíždíme busem č. 077 do La Laguny.


Cesta pešky po trase Cabezo del Tejo - El Bailadero
Vzdálenost...10 km
Čas cesty3 hodiny a 30 minut

Lahvové pivo (0,33 litru) v restauraci...1,00 Eur

Silnice do La Laguny patří ke krajinářsky nejkrásnějším a na výhledy nejbohatším komunikacím ostrova. Také my se kocháme pohledy z okna na obě strany. Občas je hezká podívaná do rokle, nad kterou autobus v zatáčce zastaví a couvá, aby se tam vešlo protijedoucí vozidlo. Ne jenom autobusy, ale i někteří "nezkušení" řidiči musejí "zajímavé" zatáčky najíždět opakovaně.Cena za osobu v autobuse na trase El Bailadero - La Laguna...2,10 Eur
Vzdálenost20,00 km
Cena v přepočtu na 1 km0,11 Eur

Na autobusovém nádraží v La Laguně jsme ve dvanáct hodin a patnáct minut. Zkoumáme jízdní řád a o půl hodiny později odjíždíme busem č. 108 přes letiště Aeropuerto los Rodeos, La Orotavu (13,15 hod.) do městečka Icod de los Vinos, kde jsme pět minut po čtrnácté hodině.
Meteorologické údaje ve 14 hodin a 15 minut (Icod de los Vinos)
Nadmořská výška...200 m.n.m.
Teplota+ 19 °C

Nachází se zde sice proslulý dračí strom Drago milenario, starý dračinec, ale patrně dále od nádraží a do kopce, což by bylo s našimi batůžky na delší dobu, proto se rozhodujeme pokračovat v cestě. Zkoumáme jízdní řád, ve kterém se nečekaně objevují i modře označené autobusy. Nakonec tím správným busem č. 363 odjíždíme ve čtrnáct hodin a třicet minut a za půl hodiny jsme v cílové stanici. Město se jmenuje Buenavista del Norte a které leží skoro na samém západě Tenerife. I když se jedná o správní středisko stejnojmenné oblasti, ve skutečnosti nacházíme menší, příjemně vypadající a klidné městečko. Turismus zde téměř neexistuje. K rozjímání a výhledu na sever (v překladu by název města mohl být "dobrý pohled na sever") si vybíráme venkovní posezení v restaurantu "BAR CAFETERIA ALKABU" a ochutnáváme zde dvě točená piva.

Točené pivo "Dorado" (0,5 litru) v restauraci...2,50 Eur

Cena za osobu v autobuse na trase La Laguna - Icod de los Vinos...4,60 Eur
Vzdálenost48,00 km
Cena v přepočtu na 1 km0,10 Eur

Cena za osobu v autobuse na trase Icod de los Vinos - Buenavista del Norte...1,50 Eur
Vzdálenost16,00 km
Cena v přepočtu na 1 km0,10 Eur

V šestnáct hodin odjíždíme mikrobusem č. 355. Nekonečnými serpentinami se dostáváme na náhorní plošinu El Palmar, odkud je krásný výhled na terasová políčka a zelené svahy hor s holými lávovými úseky. Nacházíme se v pohoří Teno, jehož vrcholky dosahují výšky kolem tisíce metrů nad mořem. Nejznámější horskou vesnicí z celého pohoří je Masca, která je přilepená ve svahu na začátku úzkého a hlubokého údolí, táhnoucího se k moři. Právě zde se nachází soutěska Barranco de Masca, která je označována za nejpozoruhodnější soutěsku na ostrově. Toto místo je konečná naší autobusové linky a my zde vystupujeme v šestnáct hodin a třicet minut. Na první pohled je nám jasné, že tu vládne masivní turistický ruch. Mnoho domků je přeměněno na restaurace, kavárny a prodejny suvenýrů a všeho možného i nemožného.

Cena za osobu v autobuse na trase Buenavista - Masca...1,60 Eur
Vzdálenost13,00 km
Cena v přepočtu na 1 km
0,12 Eur

Prohlížíme si krásné údolí a terasovitá políčka kolem vesnice a soutěsky, která pokrývají porosty palem, pomerančovníků a další rozmanité flóry. Sestupujeme strmým chodníkem z hlavní silnice a zjišťujeme informace o cestě soutěskou a především o možnosti dopravy ze dna soutěsky, jež leží u moře. Bohužel jsou pouze dvě možnosti, buď jít zpátky nahoru, nebo počkat na příjezd lodi. Lodě však údajně zítra asi nepojedou, jezdí totiž v tuto dobu většinou pouze na objednávku cestovních kanceláří. Obdobně "nerůžová" situace je ohledně případného ranního odjezdu autobusem č. 355. Následná porada se odehrává v restaurantu "CHEZ ARLETTE". Zde dlouho zjišťujeme možnosti ochutnávky nějakého místního jídla. Nakonec se v sedmnáct hodin a patnáct minut rozhodujeme za překladatelské pomoci německého páru u sousedního stolu pro polévku, jehněčí maso a nealkoholické pivo. To poslední nebyl úmysl, nýbrž omyl. Ale možná díky naší "nealkoholické" povaze jsme uspěli se žádostí u německých turistů na svezení v jejich autě.


Návštěvu soutěsky tudíž odkládáme na neurčito a po večeři, tj. v osmnáct hodin a třicet minut, jdeme k parkovišti a pokračujeme domluveným autostopem do městečka Santiago del Teide. Auto jede po úzké silnici, která se šplhá do sedla houfem krkolomných zákrut. V nejvyšším bodě cesty je vyhlídkové místo ve výšce 1.100 m.n.m. Zde zastavujeme, kocháme se výhledem do okolí, na Pico de Teide, na moře i na další Kanárské ostrovy. Samozřejmě fotografujeme.

U benzínové pumpy v městečku Santiago del Teide vysedáme v devatenáct hodin. Paní "benzínářka" nám říká, že máme štěstí, jelikož za "cinco minuto" nám jede autobus. Za pětadvacet minut se představa odjezdu v autobuse rozplývá, ale předpovězené štěstí máme, protože úspěšně stopujeme. Pro změnu opět německý turistický pár. Necháváme se vysadit po 13 kilometrech v Puerto de Santiago u autobusové zastávky v devatenáct hodin a čtyřicet minut. Tady zjišťujeme v jízdním řádu, že situace vypadá dobře. Toto se nám také za deset minut potvrzuje a odjíždíme autobusem č. 473 do Adeje.

Cena za osobu v autobuse na trase Puerto de Santiago - Adeje...2,20 Eur
Vzdálenost23,00 km
Cena v přepočtu na 1 km0,10 Eur

Ve dvacet hodin a třicetpět minut nám řidič autobusu oznamuje, že máme opustit vůz, jelikož se nacházíme v Adeje. My tak činíme, ale nejsme z toho moc nadšeni. Naše původní představa totiž byla, že vystoupíme v malém městečku, ale nacházíme se v takovém "malém" turistickém velkoměstě. Dle průvodce je to sice malé původní městečko, ale zároveň je to jedna z nejnavštěvovanějších částí ostrova. Koukáme a zkoumáme, kudy kam. Láďa si však ví, jako vždycky, rady. Rozhoduje se použít svoji skvělou angličtinu a zeptat se na cestu. Mezi mnoha lidmi na náměstí si však vybral hluchoněmého člověka. Na druhý pokus už byla volba úspěšnější. Dáma, které se ptal, mu něco odpověděla. Neprozradil však, co. Jdeme tedy podle jeho čuchu a dle průvodce do kopce a za chvíli objevujeme kostel a směrovku Barranco del Infierno. Cesta se mění v prudké stoupání po asfaltové silnici, naštěstí jenom pár set metrů a jsme u informační tabule. Vzhledem k tomu, že je již dvacetjedna hodin a tudíž tma, informace pouze zběžně prohlížíme nebo jak se později ukazuje, pouze přehlížíme.
Další naše kroky vedou do restaurace "BAR RESTAURANTE OTELO". Zde si dáváme točené pivo a druhou dnešní večeři, kterou je konečně pravá tenerifská specialita - Conejo al salmorejo - opečený marinovaný divoký králíček. Přílohu si vybíráme z typické kanárské kuchyně, což jsou Papas arrugadas - kanárské brambory vařené ve slupce v silně osolené mořské vodě a k tomu Mojo, což je výtečná ostrá omáčka. Výborně si pochutnáváme a ne jenom my. Obdobné menu volí i ostatní lidé, vesměs turisté. Hodně a hodně tenerifských králíčků bylo toho večera v restaurantu snědeno. Ve dvacettřihodin a patnáct minut odcházíme z restaurace. Cestou míjíme nám již "dobře známou" informační tabuli a dle mapy a našeho "neomylného" cestovatelského čuchu se vydáváme vlevo do kopce. Po vydatné večeři a s našimi batůžky se zdá kopeček čím dál tím náročnější. Láďa s čelovkou na hlavě zkušeně hledá cestu a v hlavě má jasno. Ulehneme až na začátku soutěsky. Deset minut po půlnoci nacházíme místo, kde by se dalo nocovat, a uleháme. Jen zavřeme oči, objevuje se odkudsi celá armáda žíznivých komářích trapičů a z nás se stávají jejich oběti vydané jim na milost a nemilost. To je holt daň za ty vysoké noční teploty.Čtvrtek 10. března 2005

Meteorologické údaje v 0 hodin a 15 minut (nad Adeje)
Nadmořská výška...750 m.n.m.
Teplota+ 14 °C

Meteorologické údaje v 7 hodin (nad Adeje)
Nadmořská výška...750 m.n.m.
Teplota
+ 15 °C

Nad ránem odhání komáry silný vítr. Spokojeně tudíž ležíme až do sedmi hodin a třiceti minut. Rozhlížíme se po krajině a studujeme mapu. Závěr je jasný, soutěska se nachází někde jinde. Udělali jsme si v noci takový malý hodinový výlet s plnou polní do malého kopečka. Balíme věci a odcházíme dolů k nám již dobře známé informační tabuli. Vpravo od ní se nachází pokladna a vstup (uzavíratelná brána) do soutěsky. Drobný detail, který jsme v noci přehlédli. Vítr stále neustává a u pokladny je cedulka, že soutěska je dnes z tohoto důvodu uzavřena. Těžko říct, jak bychom dopadli v případě dobrého počasí. Dle informací, které jsme zjistili, se musí na návštěvu "pekelné" soutěsky Barranco del Infierno, zakončené třístupňovým, osmdesát metrů vysokým vodopádem, objednávat minimálně jeden den dopředu. Vstupné činí 3,00 Euro. Také návštěvu této soutěsky necháváme na jindy a jdeme do Adeje na zastávku. Autobusem č. 473 odjíždíme v jedenáct hodin a patnáct minut. V Playa de las Américas vystupujeme o dvacet minut později. Navštěvujeme nejprve obchod se suvenýry Kiosko Playa de las Américas. Nakupujeme zde dárečky a poté jdeme k "Číňanovi" na točené pivo.

Cena za osobu v autobuse na trase Adeje - Playa de las Américas...1,15 Eur
Vzdálenost9,00 km
Cena v přepočtu na 1 km0,13 Eur

Vzhledem k tomu, že se nacházíme v centru největšího turistického letoviska, znamená to všude kolem moc a moc lidiček a také samé obchody a občerstvení. Nic pro nás a tak ve třináct hodin a deset minut pokračujeme autobusem č. 473 do Los Cristianos, kde jsme za čtvrt hodiny. Zde čekáme pouze na přestup. Láďa si krátí dlouhou chvíli rozhovorem s místním "hombre", kouřícím marihuanu. Téma rozhovoru mi Láďa neprozradil, ale vypadal spokojeně.

Točené pivo v "Slow Boat EXPRESS - CHINESE FOOD CENTER"...2,50 Eur

Cena za osobu v autobuse na trase Playa de las Américas - Los Cristianos...1,15 Eur
Vzdálenost5,00 km
Cena v přepočtu na 1 km0,23 Eur

Ve čtrnáct hodin a deset minut pokračujeme autobusem č. 470. V městečku El Médano vystupujeme v patnáct hodin. Naše kroky vedou rovnou k pláži. Po šesti dnech strávených na ostrově Tenerife se chystáme vykoupat. Moře je příjemně studené a mnoho lidí se v něm nekoupá. My však jsme si odplavali své povinné ("Kde jste byli? Na Kanárech? A... cože? Vůbec jste se nekoupali?"). Je jasné, že to by nám neprošlo. Usycháme a osycháme na slunku, balíme věci, převlékáme se a poté jdeme navštívit Supermercado. I zde nakupujeme domů dárečky - víno "VINO VIŇA TAM" a výtečnou omáčku z místního koření, octa a olivového oleje "MOJO ROJO", což je červená omáčka s paprikou a šafránem a "MOJO VERDE", což je pro změnu zelená omáčka s petrželkou a koriandrem.

Cena za osobu v autobuse na trase Los Cristianos - El Médano...2,60 Eur
Vzdálenost21,00 km
Cena v přepočtu na 1 km0,13 Eur

V osmnáct hodin a třicet minut navštěvujeme Bar - restaurant Caballo Blanco. Obsluhující je silně flegmatický, ale jinak v pohodě. Kromě točeného piva ochutnáváme tortillu. V devatenáct hodin a třicet minut se přesouváme přes ulici do restaurace "La Grande". Zde si kromě lahvových piveček dáváme omelety. Je zde sympatické prostředí a vynikající obsluhující človíček. Kromě nás jsou zde pouze místní, a když poslední z nich po půlnoci odcházejí, jsme i my požádáni o zaplacení a opuštění restaurantu.Pátek 11. března 2005

Čtyřicet minut po půlnoci odcházíme z restaurantu a řešíme způsob dopravy na letiště. Chvíli je zvažován pěší pochod, ale nakonec navštěvujeme prostor taxislužby a za několik minut odjíždíme.

Cena v taxi za 2 osoby z městečka El Médano k letišti...9,00 Eur
Vzdálenost9,00 km
Cena v přepočtu na 1 km1,00 Eur

V letištní hale pozorujeme spící lidi na lavičkách i na zemi. Kolemjdoucímu policistovi to nevadí. My však jdeme ven a ve dvě hodiny uleháme u dětského plácku. V noci nás několik lidí pozoruje, ale nikdo si nedovolí nás rušit ze zaslouženého spánku. V šest hodin vstáváme, balíme věci a jdeme na odbavení, které probíhá okolo sedmé hodiny bez problémů. V osm hodin opouštíme na palubě letadla BOEING 737 - 800 ostrov Tenerife. Do Prahy přilétáme s "malým" zpožděním ve dvanáct hodin a čtyřicetpět minut "tenerifského" času, tj. ve třináct hodin a čtyřicetpět minut středoevropského času. Oblékáme se, protože venku je zima a sněží. Do Karlových Varů pokračujeme ve čtrnáct hodin a čtyřicet minut autobusem Letuška firmy ASIANA. U Tržnice vystupujeme v sedmnáct hodin a patnáct minut.

A to je vlastně konec našeho tenerifského výletu. Bylo to perfektní, jen by to chtělo delší pobyt - na Tenerife za námi zůstalo příliš mnoho lákavých nepoznaných míst. Naše cesta po tomto rozmanitém a členitém ostrově tvaru trojúhelníku trvala sice 8 kalendářních dnů, avšak pouze 173,33 hodin neboli 10.400 minut.

Letadlem jsme letěli 7.760 km, zelenými autobusy "guaguas" společnosti TITSA jsme ujeli 242 km, autem cestovali 70 km a pěšky ušli 82 km. Celkem jsme za 8 dnů procestovali 8.394 km. Z toho na Tenerife to bylo 394 km. Vzhledem k tomu, že je ostrov asi 90 km dlouhý a v nejširším místě jen 45 km široký, můžeme směle říct, že jsme "něco" z ostrova viděli.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.